jka utrzymać ciągłość produkcji

Jak utrzymać ciągłość produkcji?

Produkcja jest bardzo istotną dziedziną gospodarki i fundamentem łańcucha dostaw. Bez niej byłoby niemożliwe nie tylko życie i funkcjonowanie całych społeczeństw, lecz również mielibyśmy do czynienia z upadkiem cywilizacji. Musi być zachowany jednak warunek ciągłości. Jak zapewnić i utrzymać ruch ciągły w zakładzie przemysłowym o charakterze produkcyjnym? Sprawdziliśmy to i odkrywamy karty w poniższym artykule blogowym.

Co na wstępie warto wiedzieć o produkcji?

Misją i głównym zadaniem przedsiębiorstw jest zwiększenie zysku, które możliwe jest dzięki wykorzystaniu prawidłowo zaprojektowanego procesu produkcyjnego. Ciągłe dążenia do usprawnienia działań oraz zwiększenia efektywności motywują do starannego zarządzania produkcją, by móc zrealizować zyski oraz wykorzystać je w finalnych wynikach. Nieodłącznym elementem biznesowego podejścia do tych zadań jest zarządzanie produkcją, dzięki któremu przetwarza się surowce czy składniki w gotowe produkty.

Zarządzanie produkcją – jak robić to dobrze?

By właściwie zarządzać produkcją i realizować cele produkcyjne należy wziąć pod uwagę działania w następujących obszarach:

 1. Planowanie produkcji.

Jest to etap bazowy, w którym sporządzany jest harmonogram działań. Należy tu zacząć od podjęcia decyzji, kiedy i gdzie rozpocznie się produkcja, w jakim pomieszczeniu będzie ona realizowana i jakich maszyn będzie można użyć. Ponieważ różne produkty wymagają wzięcia pod uwagę różnych danych, ta decyzja nie należy do łatwych i podejmowana jest na zasadzie oceny możliwości zaplecza i asortymentu.

 • Kontrola produkcji.

Tutaj to menadżer zarządza nie tylko pracownikami, lecz również maszynami w celu finalizacji procesów. Jest to związane także z kierowaniem zgodnym z normami jakości i precyzyjnym kontrolowaniem prędkości produkcji.

 • Udoskonalanie procesów produkcyjnych.

Do zadań kierownictwa produkcji należy całkowite nadzorowanie i wzięcie pełnej odpowiedzialności za kontrolę i stałe udoskonalanie procesów. Firmy mogą korzystać z wielu metod urzeczywistnienia nakładów pracy, ale nawet bez nich żaden proces nie jest stabilny. Zarządzanie produkcją wiąże się z koniecznością doskonalenia i zatwierdzania czynności dotyczących sprzętu i pracowników.

 • Ochrona sprzętu.

Sprzęt musi być właściwie konserwowany, by móc utrzymać jego nienaruszony stan a w efekcie – ciągłość produkcji. Kierownicy produkcji muszą nadzorować i szkolić personel, by poprawnie wykonywał swoje czynności. Koszty utrzymania sprzętu są często wliczane do pełnej opłaty wyrobów gotowych. Jest to istotne, zwłaszcza jeśli chodzi o producentów, korzystających z systemu do wyznaczania kosztów i ustalania cen. Ogólna efektywność sprzętu nabiera tu szczególnej wagi.

Jakie są główne cele zarządzania produkcją?

Oto wybrane przez nas powody, dla których zarządzanie produkcją jest ważne:

 • Poprawa konkurencyjności – zapewnia dostępność produktów „na wyciągnięcie ręki”, w odpowiednim czasie i dostarczenie ich zgodnie z ustalonym planem;
 • Obniżenie kosztów – maksymalizuje wyniki przy równoczesnym zminimalizowaniu kosztów, zmniejszając opłaty związane z wytworzeniem gotowych produktów;
 • Realizacja celów – wspomaga firmy w wydajnym wytwarzaniu gotowych produktów wysokiej jakości i dostarczanych w razie potrzeby, dzięki czemu firmy mogą wykorzystać je do rozwoju działalności. Pomaga to również zabezpieczyć kapitał, potrzebny do ulepszeń i poprawy satysfakcji Klientów.

Jakimi środkami skutecznie utrzymać ciągłość produkcji?

 • Zadbaj o park maszynowy – nie należy zapominać o roli maszyn produkcyjnych, usprawniających wydajność pracy całego zakładu, ani pomijać systemów automatyki, które pozwalają na utrzymanie ich płynnego funkcjonowania na długi czas. Pamiętaj więc o konserwacji maszyn, serwisowaniu i zapewnieniu ciągłości ich pracy;
 • Dbaj o BHP – gdyby nie było to takie ważne, nie byłoby prężnie działających w zakładach produkcyjnych działów BHP/P-POŻ. Nikt nie chce, by zdarzały się sytuacje zagrażające ciągłości produkcji np. wypadek przy pracy czy pożar. Warto więc to uwzględnić;
 • Znajdź rzetelnego dostawcę części – szczególnie będąc menadżerem zakładu produkcyjnego, warto pamiętać o konieczności znalezienia solidnego i zweryfikowanego dostawcy części na produkcję. W ten sposób także zabezpieczysz i utrzymasz ruch ciągły linii produkcyjnej i zapobiegniesz ewentualnym nieszczęśliwym konsekwencjom jej przestoju;
 • Nie pomijaj utrzymania ruchu – oprócz wskazówki zawartej w powyższym podpunkcie miej na uwadze, że istnieje wiele sposobów utrzymania ruchu i zapobiegania przestojowi, również istotne są tu MRO – produkty których nie widać w końcowym etapie, a które zapewniają ciągłość pracy zakładu produkcyjnego;
 • Stosuj inteligentne systemy automatyki – nie wymaga zawiłego tłumaczenia fakt, że systemy automatyki przemysłowej uratowały od przestoju niejedno przedsiębiorstwo, to one pozwalają bowiem dzięki nowej technologii utrzymać najwyższą wydajność parku maszynowego.
 • Znajdź kompleksowego kontrahenta – skorzystaj z kompleksowych usług dla biznesu, świadczonych przez firmę ASERTO i złóż zamówienie na swoje części na platformie OPTIBA, a uda Ci się spełnić wszystkie powyższe warunki zyskując pewność ciągłości produkcji.