enkodery

Zastosowanie enkoderów w automatyce przemysłowej

Automatyzacja to jeden z kluczowych elementów współczesnych procesów produkcyjnych. Wraz z rozwojem technologii, enkodery stały się niezastąpionym narzędziem w świecie automatyki. W tym artykule dowiesz się jak działają oraz gdzie znajdują swoje praktyczne zastosowanie.

Enkoder to aparatura elektroniczna służąca do śledzenia pozycji, prędkości lub obrotów w różnych systemach mechanicznych i elektronicznych. Takie urządzenia znajdują szerokie zastosowanie w automatyce przemysłowej, gdzie precyzyjne pomiary są niezbędne do zapewnienia skutecznego działania maszyn i procesów produkcyjnych. Oto kilka przykładów, w których odgrywają kluczową rolę:

 • Są niezbędne w maszynach CNC do precyzyjnego sterowania ruchem narzędzi i obrabiarek.
 • Znajdziemy je w urządzeniach medycznych, takich jak tomografy komputerowe, gdzie doskonale sprawdzają się w pozycjonowaniu elementów w czasie zabiegów medycznych.
 • Roboty przemysłowe wykorzystują enkodery m.in. do sterowania ruchem, co pozwala na wykonywanie skomplikowanych operacji.
 • W systemach transportowych, takich jak przenośniki taśmowe i windy, stosuje się je do dokładnego określania pozycji ładunków.
 • W produkcji samochodów używane są do kontroli procesów montażu i testów jakości, natomiast w branży lotniczej do kontroli lotu i nawigacji.
 • Ich zastosowanie znajdziemy także w elektrowniach wiatrowych i fotowoltaicznych do monitorowania obrotów turbin i paneli słonecznych.

Schemat działania

Aby zrozumieć, jak działa enkoder, musimy przyjrzeć się jego aparaturze. W zależności od typu czujnika, może on wykorzystywać różne mechanizmy pomiarowe. Jednak najpopularniejszymi rodzajami są enkodery inkrementalne oraz absolutne.

Enkodery inkrementalne generują impulsy o częstotliwości zależnej od dokładności danego modelu i prędkości jego obrotu. Aby kontrolować kierunek obrotu, enkodery inkrementalne dostarczają drugi sygnał, który jest przesunięty w fazie o 90°. W ich układzie skanującym mamy kilka kluczowych elementów, takich jak źródło światła (punkt, z którego pochodzi promień świetlny), soczewka kierująca, tarcza kodowa oraz maska kształtująca promień światła, tak że jedno światło zostaje podzielone na dwa promienie oraz element światłoczuły.

Enkodery absolutne przekazują informację o dokładnej pozycji kątowej urządzenia. Oznacza to, że nawet w przypadku zaniku energii, zmiana pozycji zostanie zachowana, a po przywróceniu zasilania nie wymaga ponownej kalibracji. W przeciwieństwie do enkodera inkrementalnego, stosuje się różne technologie do bezpośredniego odczytu na tarczy kodowej. To może być magnetyczny, optyczny lub inny czujnik, który jest w stanie precyzyjnie zidentyfikować inkrementy na tarczy.

Jak sprawdzić enkoder?

Sprawdzenie poprawności działania enkodera jest kluczowe, aby zapewnić stabilność i dokładność procesów. Oto kilka kroków, które pomogą w ich diagnozowaniu:

 • Na początek sprawdź urządzenie pod kątem widocznych uszkodzeń mechanicznych, takich jak pęknięcia lub odłamane części.
 • Upewnij się, że przy połączeniach elektrycznych nie ma luźnych kabli.
 • Za pomocą multimetru lub oscyloskopu można zarejestrować sygnały wyjściowe. Porównaj je z oczekiwanymi danymi w specyfikacjach.
 • W niektórych przypadkach enkodery są wyposażone w oprogramowanie diagnostyczne, które umożliwia monitorowanie i testowanie ich działania.
 • Upewnij się, że jest on prawidłowo skonfigurowany i działający zgodnie z zaleceniami producenta.


Podłączenie enkodera

Podłączenie enkodera do systemu automatyki przemysłowej może być skomplikowane, ponieważ wymaga uwzględnienia różnych rodzajów elementów i protokołów komunikacyjnych. Ogólny proces podłączania enkodera obejmuje jednak kilka kroków, które omówimy poniżej:

 • Określenie typu

Wybierz odpowiedni typ enkodera zgodnie z wymaganiami aplikacji.

 • Montaż

Zamocuj przyrząd na maszynie, tak aby był on w stanie dokładnie mierzyć pozycję lub prędkość.

 • Połączenie elektryczne

Podłącz kable do odpowiednich wejść/wyjść systemu automatyki. Upewnij się, że połączenia są prawidłowo izolowane i zabezpieczone.

 • Konfiguracja oprogramowania

Skonfiguruj oprogramowanie kontrolera lub PLC tak, aby rozumiało sygnały generowane przez urządzenie i mogło korzystać z danych pomiarowych.

 • Testowanie

Przeprowadź testy, aby upewnić się, że działa on prawidłowo i dostarcza dokładne dane.

Podsumowanie

Enkodery są niezwykle ważnymi komponentami w automatyce. Niezależnie od branży, odgrywają kluczową rolę w automatyzacji procesów i przyczyniają się do industrializacji. To właśnie dzięki nim możliwe jest dokładne mierzenie pozycji i prędkości maszyn, co przekłada się na wydajność i bezpieczeństwo produkcji. Pamiętajmy, że rozwijająca się technologia enkoderów przynosi ciągłe innowacje, które pozwalają na jeszcze dokładniejsze i efektywniejsze wykorzystanie tych akcesoriów. Dlatego też inżynierowie i specjaliści ds. automatyki przemysłowej powinni pozostawać na bieżąco z najnowszymi rozwiązaniami w tej dziedzinie, aby osiągać najlepsze wyniki w swoich projektach.