lozyska

Dlaczego warto zainwestować w dobre łożyska?

Rynek łożysk oferuje wiele możliwości. Producenci zachwalają swoje produkty, oferują coraz to nowe rozwiązania, które z założenia mają wydłużyć czas pracy łożyska. Jak dopasować łożysko do potrzeb naszej firmy? Czym charakteryzuje się dobre łożysko? Dlaczego opłaca się w nie zainwestować? W artykule poniżej odpowiemy na te pytania!

Dobre łożysko… czyli jakie?

Łożyska są nam obecnie niezbędne w produkcji przemysłowej, a co za tym idzie w prowadzeniu biznesu, który będzie opłacalny, nowoczesny oraz ekspansywny.

Postawieni przed wyborem odpowiedniego – co więcej, dobrego jakościowo – łożyska możemy mieć kłopot z wyborem. Jak bowiem podjąć decyzję, gdy wszyscy producenci oferują „najlepsze” rozwiązania, a każdy nowy model wyprzedza swojego poprzednika?

Zanim zdecydujemy się na zakup, powinniśmy przemyśleć, czego od łożyska oczekujemy – jaka jego cecha jest dla nas najważniejsza? Jakich sytuacji chcemy uniknąć? Co stanowi zagrożenie dla osiągnięcia przez naszą firmę wyznaczonych celów? To tylko kilka znaków zapytania spośród wielu. Uspokajamy: im więcej pytań, tym lepiej, bo łatwiej będzie dokładnie określić priorytety.

Poza pytaniami dotyczącymi bezpośrednio łożysk warto również przeanalizować otoczenie, w jakim będzie ono funkcjonować. Dopasowanie łożyska jest tu kluczowe: wydłuża pracę maszyny, pozwala wyeliminować czynniki zagrażające urządzeniu, obniża ryzyko przedwczesnej awarii, konieczności poniesienia dodatkowych kosztów części i ich montażu. W najgorszym przypadku, czyli z nieodpowiednim łożyskiem, urządzenie w ogóle nie ruszy!

Wróćmy jednak do meritum: dobre łożysko, czyli…?

            Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedni na to pytanie. Każda firma ma specyficzne potrzeby, dla każdej istotne są inne parametry. Można jednak uznać, że „dobry” w przypadku łożysk to taki, który pozwoli uniknąć przestojów produkcyjnych oraz szeroko rozumianych start – wszystkie firmy dążą bowiem do maksymalizacji zysków.

Czynniki wpływające na wydłużenie pracy łożyska

            Ustaliliśmy już, że szczególnie pożądaną cechą dobrego łożyska jest jego bezawaryjność. Co zatem wpływa na wydłużenie pracy łożyska? Wyróżnić tutaj możemy:

  1. zakup łożyska dopasowanego do urządzenia,
  2. prawidłowe użytkowanie łożyska,
  3. jego prawidłowy montaż,
  4. stosowanie odpowiednich smarów,
  5. wybór certyfikowanych produktów,
  6. inwestowanie w łożyska renomowanych firm,
  7. zakup łożysk od sprawdzonych sprzedawców.

ZAKUP ŁOŻYSKA DOPASOWANEGO DO URZĄDZENIA, czyli nabycie takiego łożyska, które będzie odpowiadało temu, co zalecił producent maszyny. Brak zgodności z wytycznymi producenta może skutkować zepsuciem maszyny.

Pod jakimi względami dopasowuje się łożysko do maszyny? Możemy wymienić np. kwestię budowy łożyska (np. łożyska toczne i ślizgowe) albo zastosowany materiał (stal łożyskowa, metale sztuczne itd.).

PRAWIDŁOWE UŻYTKOWANIE ŁOŻYSKA, czyli profesjonalny i uważny montaż, a także późniejsze eksploatowanie łożyska zgodne z zaleceniami producenta, w tym tymi dotyczącymi pielęgnacji.

STOSOWANIE ODPOWIEDNICH SMARÓW w przypadku łożysk go wymagających. Jeśli nie mamy do czynienia z łożyskiem bezsmarowym, stosowanie smaru jest koniecznością. Dlaczego łożysko potrzebuje smaru? Poza oczywistym wydłużeniem żywotności łożyska i minimalizacji ryzyka niespodziewanej awarii, smary pełnią funkcję ochronną (przed zanieczyszczeniami, korozją). Jeśli nie zastosujemy smaru – co więcej: odpowiedniego i dobrego jakościowo – ryzykujemy wzrostem temperatury w wyniku tarcia, pęknięciem, zmarznięciem mechanizmu.

WYBÓR CERTYFIKOWANYCH PRODUKTÓW rozumiany jest tutaj jako inwestowanie w zakup łożysk, które posiadają atesty i są certyfikowane. Łożyska są powszechnie produkowane według ścisłych norm takich jak ISO czy DIN. Normy te stanowią dobrą wskazówkę podczas zakupów – informują, że produkty bądź usługi spełniają dane standardy. Podnosi to zaufanie do producentów oraz wpływa na postrzeganie ich jako profesjonalnych wytwórców.

INWESTOWANIE W ŁOŻYSKA ZNANYCH FIRM to nie fanaberia. To kolejna forma zabezpieczenia przed niepotrzebnymi problemami. Kupując produkt renomowanej firmy specjalizującej się w produkcji danych rodzajów łożysk, zyskujemy pewność, że produkty będą pasować do standardowych wyznaczników. Poza tym tylko tacy producenci są w stanie zapewnić odpowiednią jakość łożyska poprzez zapewnienie ścisłej kontroli już na etapie jego produkcji. Zastanówmy się, czy wytwórcy z tradycjami i ugruntowaną pozycją na rynku opłaca się wypuszczać słabe jakościowo produkty…?To przecież prosta droga do utraty reputacji.

ZAKUP ŁOŻYSK OD SPRAWDZONYCH SPRZEDAWCÓW to – najprościej rzecz ujmując – wyeliminowanie kolejnego niebezpieczeństwa. Co przez to rozumieć? Nabycie łożyska z podejrzanego bądź nieprofesjonalnego źródła może bezpośrednio wpłynąć na jego jakość. W jaki sposób? Produkt może być wadliwy albo w ogóle nie pochodzić z legalnego źródła. Istnieje też niebezpieczeństwo, że nie będzie on pasować do naszej maszyny i doprowadzi ją do awarii. Dlatego właśnie opłaca się stawiać na sprawdzonych dostawców, którzy mają w swojej ofercie wyłącznie najwyższej jakości części. Nasi doradcy służą pomocą w doborze najlepszej jakości łożysk dla Państwa firmy. Aby zapoznać się z naszą ofertą, kliknij tutaj