Aby firma mogła sprawnie funkcjonować – co więcej: dynamicznie się rozwijać – musimy zastanowić się dokładnie, z jakich środków będziemy korzystać, aby to osiągnąć. Fachowa wiedza na temat maszyn wykorzystywanych w produkcji, a także elementów, z których się one składają i bez których nie są w stanie funkcjonować, pozwalają na znaczne ograniczenie ryzyka związanego z awarią poszczególnych elementów systemu linii produkcyjnej bądź – w skrajnym przypadku – całości produkcji.
Jednym z kluczowych składowych wszelkich linii produkcyjnych są bez wątpienia łożyska. Ich praca staje się nieoceniona w działaniu mechanizmów wykonujących ruch obrotowy. Są one zatem niezbędne w przemyśle nowoczesnym, efektywnym oraz ekspansywnym.
Wybór odpowiedniego łożyska dla naszej firmy powinien być przemyślany. Czym się kierować w wyborze najlepszych dla firmy łożysk? Więcej na ten temat przeczytasz.
Podział łożysk
Współczesny świat obfituje w galerie nieskończonych wyborów. Nie inaczej sprawa ma się z kategorią łożysk. Aby ułatwić wybór odpowiedniego, stosowane są klasyfikacje. Nie istnieje jednak jeden, uniwersalny system stosowany przez producentów. Z tego powodu istnieją różne metody klasyfikacji łożysk. Jak się w nich nie pogubić?
Wyodrębnić można między innymi:
- podział z punktu patrzenia ich zastosowania,
- z punktu patrzenia budowy,
- konieczności stosowania smarów,
- innych czynników.
W tym tekście skupimy się na podziale łożysk od strony ich zastosowania.
Trudno zaprzeczyć stwierdzeniu, iż łożyska stanowią fundamentalny element każdego systemu produkcyjnego. Stosowane są dosłownie w każdej dziedzinie: od produkcji przemysłowej (np. w przemyśle maszynowym, spożywczym), przez szeroko rozumianą motoryzację, aż po rolnictwo. Z uwagi na zmienne warunki ich użytkowania, jak również zadania, jakie mają spełniać, niektóre z nich lepiej funkcjonują w jednym przypadku, gorzej zaś w innym. Istotną kwestią jest tutaj między innymi trwałość łożyska oraz sposób jego pielęgnacji, który pozwoli wydłużyć żywotność części. Więcej o trwałości łożysk dowiedz się od zaufanych specjalistów ASERTO.
Jakie mamy rodzaje łożysk?
Łożyska ślizgowe
W przeciwieństwie do łożysk tocznych łożysko ślizgowe nie ma ruchomych części – posiada wyłącznie obrotową część umiejscowioną w cylindrycznej panewce. Panewka ta cechuje się swobodą poruszania; znajduje się w korpusie łożyska i wraz z punktem stykowym wału (czopem) wytwarza tzw. tarcie ślizgowe.
Wymienić można kilka klasyfikacji łożysk ślizgowych – np. z uwzględnieniem na typ smaru czy prędkość obrotów.
Kiedy stosuje się łożyska ślizgowe?
- gdy nie dysponuje się dużą przestrzenią,
- gdy zamierza się ograniczyć hałas wywoływany przez maszynę (wygłuszenie wału)
- gdy wymagana jest precyzja.
Łożyska ślizgowe znajdują przede wszystkim szerokie zastosowanie w dziedzinie motoryzacji (pedały, hamulce itd.). Stosowane są również w maszynach budowlanych, a także we wszelkich urządzeniach wahliwych stosowanych w przemyśle (np. lotniczym, poligraficznym, energetycznym czy spożywczym).
Łożyska toczne
Najczęściej stosową odmianą łożysk są łożyska toczne. Gdzie łożyska toczne znajdują zastosowanie? Używa się och w układach cechujących się wykorzystaniem rotujących elementów, w których prędkości oraz siły obrotów uznaje się za istotne; pozwalają one na ograniczenie w zakresie tarcia. W rezultacie ograniczone zostają takie parametry jak: hałas, temperatura czy ścieranie danej powierzchni.
Łożysk toczne stosowane są ponadto w sytuacjach, gdy w grę wchodzą obciążenia promieniowe. Dobrze radzą sobie również z obciążeniami osiowymi, choć w niedużym nasileniu. Bez nich nie działałyby samochody, maszyny rolnicze, taśmociągi ani wiele spośród maszyn budowlanych.
Jakie mamy rodzaje łożysk tocznych? Jest to najczęściej klasyfikacja opierająca się o odmianę elementów tocznych. W istocie mamy tu również do czynienia z podziałem z uwzględnieniem ich zastosowania.
Łożyska toczne podzielić możemy na:
Z uwagi na największą popularność oraz wszechstronność zastosowania skupimy się na łożyskach kulkowych.
W przypadku łożysk kulkowych elementami tocznymi są – bez zaskoczenia – kulki. Łożysko kulkowe pozwala na obrót jednej bądź dwóch części; obrót następuje względem swojej osi. Jak już wspomniano, ta odmiana łożysk cechuje się solidnością, a także uniwersalnością.
W ramach łożysk kulowych wyróżnia się dwa główne podziały tj.:
- jedno- i dwurzędowe,
- skośne, wahliwe, zwykłe oraz wzdłużne.
Różnią się one od siebie np. odpornością na temperaturę, dostępnością czy ceną; ich dokładną charakterystykę z przyjemnością przedstawią Państwu nasi doradcy ASERTO.
Łożyska kulkowe znajdują zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu: produkcji statków, motoryzacji (np. silnikach, skrzyniach biegów), a także w urządzeniach AGD i RTV czy tych o charakterze medycznym.