układ pneumatyczny

Jak zbudować dobry układ pneumatyczny?

Pneumatyka odgrywa coraz większą rolę w różnych obszarach przemysłu. Trudno sobie wyobrazić nowoczesne przedsiębiorstwo, które nie korzystałoby w tej technologii.

Najprościej mówiąc, pneumatyka jest dziedziną inżynierii mechanicznej zajmującą się procesami tworzenia oraz pracy urządzeń, których działanie polega na produkcji energii roboczej oraz zarządzaniu nią poprzez sprzężone powietrze.

To właśnie dzięki sprzężonemu powietrzu – medium darmowemu, powszechnemu oraz ekologicznemu – urządzenia pneumatyczne znajdują coraz więcej zastosowań. Sprawdzają się one m.in. w przemyśle chemicznym, spożywczym, budowlanym czy rolniczym. Więcej na temat zastosowań pneumatyki przeczytają Państwo w innym naszym artykule.

Z czego składa się układ pneumatyczny?

Układ pneumatyczny to nic innego jak uporządkowany system elementów, których wzajemne powiązania dają możliwość wyprodukowania, magazynowania, przekazania oraz zarządzania energią poprzez sprężone powietrze bądź inny gaz.

Z czego składa się układ pneumatyczny? Chociaż układy pneumatyczne mogą być złożone z wielu urządzeń, schemat tworzenia zamkniętego układu pneumatycznego w gruncie rzeczy jest niezmienny – oznacza to, że każdy układ pneumatyczny potrzebuje tych samych elementów, aby mógł poprawnie funkcjonować.

układ pneumatyczny

Poniżej przedstawiamy ogólny schemat przykładowego układu pneumatycznego:

 1. elementy układu odpowiadające za produkcję nośnika energii:
 2. sprężarki (przepływowe albo wyporowe) bądź stacje (złożone z kilku sprężarek) – odpowiadają za produkcję sprzężonego powietrza,
 3. zbiorniki ciśnieniowe (jako rezerwuary dla powietrza),
 4. elementy kontrolne do sprężarek (np. zawór bezpieczeństwa),
 5. przygotowanie nośnika energii:
 6. proces filtrowania (dotyczy wszelkich zanieczyszczeń, filtracja odbywa się w sprężarkach oraz w maszynie docelowej),
 7. regulacja sprzężonego powietrza (regulatory odpowiadają za utrzymanie optymalnego ciśnienia w układzie),
 8. proces obiegu sprzężonego powietrza:
 9. zawory – odpowiadają za wyznaczenie kierunku oraz dozór powietrza (tj. np. pod względem ciśnienia),
 10. system transportowy sprzężonego powietrza – łączy elementy w system (np. przewody, rury, węże),
 11. wszelkie urządzenia wykonujące swą pracę przy użyciu nośnika energii (np. cylindry, dysze).

Jak działa układ pneumatyczny?

Za serce układu można uznać sprężarkę, czyli urządzenie, które odpowiada za dostarczenie sprężonego powietrza bądź innego gazu. Rzecz jasna, istnieje wiele rodzajów sprężarek, jednak ich cel zawsze jest ten sam: dostarczenie dla układu odpowiedniego jakościowo sprzężonego powietrza.

Gdy powietrze zostanie już wprowadzone do systemu, zostaje ono przetransportowane do zbiorników. To tam dochodzi do wyrównania ciśnienia oraz schłodzenia nośnika. Zanim medium trafi dalej, powinno zostać również oczyszczone. W jaki sposób powietrze powinno być przygotowane przed wprowadzeniem go do dalszej części systemu? Chodzi tutaj przede wszystkim o wyeliminowanie wszelkich zanieczyszczeń fizycznych (np. pyłu, wiórów itp.), a także m.in. wyeliminowanie skażeń olejowych. To również czas, by wzbogacić nośnik energii produktami przeznaczonymi do olejowania urządzeń pneumatycznych (smarownica).

Gdy nośnik przejdzie przez powyższe etapy oczyszczania, kierowany jest do zaworów. Zawory pełnią w układzie pneumatycznym funkcję zarządzającą pracą systemu i decydują, którędy dalej popłynie nośnik.

Sprzężone powietrze przemieszcza się w układzie pneumatycznym poprzez przewody pneumatyczne oraz przez zawory, skąd trafia do części napędowej układu. W tym miejscu dochodzi do wyprodukowania energii mechanicznej, która może napędzić kolejne urządzenia. Do maszyn pozwalających na realizację tego etapu są silniki pneumatyczne oraz siłowniki.

Dobry układ pneumatyczny… czyli jaki?

            Dopasowanie dobrego układu pneumatycznego do potrzeb naszej firmy jest kluczowe. Czym charakteryzuje się dobry układ pneumatyczny? Dobry… czyli jaki?

Dobry układ pneumatyczny to taki, który będzie odpowiadał naszym oczekiwaniom. Czytając opinie innych specjalistów, zwracamy uwagę na wyliczane przez nich liczne korzyści inwestycji. Naturalnym jest to, że chcemy, by w naszej firmie słowa ekspertów znalazły potwierdzenie, dlatego możemy oczekiwać, że dobry układ pneumatyczny będzie pracował wydajnie oraz bezawaryjnie – pozwoli to ograniczenie kosztów serwisów oraz wymian poszczególnych elementów. Inną ważną sprawą jest to, aby pozostał on szczelny, a także, aby sprawdzał się zarówno w niskich, jak i wysokich temperaturach. Odporność na skrajne warunki pracy jest szczególnie istotna dla kwestii bezpieczeństwa.

Dobry układ pneumatyczny cechuje się prostotą obsługi, wysoką jakością wykonania (tj. wykorzystanie do budowy stali nierdzewnej) oraz sterowalnością. Nie można zapomnieć ponadto o możliwości dalszej rozbudowy systemu.

To jednak nie wszystko. Dobry układ pneumatyczny zaczyna się od dobrego projektu (określenie potrzeb, wybór elementów, opracowanie kosztorysu). Realizacja projektu, test szczelności układu, oddanie do użytkowania i jego kontrola – to dopiero kolejne etapy, które potrzebują dobrego podłoża.

Na szczęście na każdym etapie tworzenia układu pneumatycznego dla swojej firmy mogą Państwo liczyć na pomoc naszych profesjonalnych doradców. Zapraszamy do kontaktu!