zastosowanie łożysk

Podział łożysk ze względu na ich zastosowanie

Aby firma mogła sprawnie funkcjonować – co więcej: dynamicznie się rozwijać – musimy zastanowić się dokładnie, z jakich środków będziemy korzystać, aby to osiągnąć. Fachowa wiedza na temat maszyn wykorzystywanych w produkcji, a także elementów, z których się one składają i bez których nie są w stanie funkcjonować, pozwalają na znaczne ograniczenie ryzyka związanego z awarią poszczególnych elementów systemu linii produkcyjnej bądź – w skrajnym przypadku – całości produkcji.

Jednym z kluczowych składowych wszelkich linii produkcyjnych są bez wątpienia łożyska. Ich praca staje się nieoceniona w działaniu mechanizmów wykonujących ruch obrotowy. Są one zatem niezbędne w przemyśle nowoczesnym, efektywnym oraz ekspansywnym.

Wybór odpowiedniego łożyska dla naszej firmy powinien być przemyślany. Czym się kierować w wyborze najlepszych dla firmy łożysk? Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

łożyska toczne

Podział łożysk

Współczesny świat obfituje w galerie nieskończonych wyborów. Nie inaczej sprawa ma się z kategorią łożysk. Aby ułatwić wybór odpowiedniego, stosowane są klasyfikacje. Nie istnieje jednak jeden, uniwersalny system stosowany przez producentów. Z tego powodu istnieją różne metody klasyfikacji łożysk. Jak się w nich nie pogubić?

Wyodrębnić można między innymi:

 1. podział z punktu patrzenia ich zastosowania,
 2. z punktu patrzenia budowy,
 3. konieczności stosowania smarów,
 4. innych czynników.

W tym tekście skupimy się na podziale łożysk od strony ich zastosowania.

Trudno zaprzeczyć stwierdzeniu, iż łożyska stanowią fundamentalny element każdego systemu produkcyjnego. Stosowane są dosłownie w każdej dziedzinie: od produkcji przemysłowej (np. w przemyśle maszynowym, spożywczym), przez szeroko rozumianą motoryzację, aż po rolnictwo. Z uwagi na zmienne warunki ich użytkowania, jak również zadania, jakie mają spełniać, niektóre z nich lepiej funkcjonują w jednym przypadku, gorzej zaś w innym. Istotną kwestią jest tutaj między innymi trwałość łożyska oraz sposób jego pielęgnacji, który pozwoli wydłużyć żywotność części. Więcej o trwałości łożysk dowiedz się od zaufanych specjalistów ASERTO.

Jakie mamy rodzaje łożysk?

Łożyska ślizgowe

W przeciwieństwie do łożysk tocznych łożysko ślizgowe nie ma ruchomych części – posiada wyłącznie obrotową część umiejscowioną w cylindrycznej panewce. Panewka ta cechuje się swobodą poruszania; znajduje się w korpusie łożyska i wraz z punktem stykowym wału (czopem) wytwarza tzw. tarcie ślizgowe.

Wymienić można kilka klasyfikacji łożysk ślizgowych – np. z uwzględnieniem na typ smaru czy prędkość obrotów.

Kiedy stosuje się łożyska ślizgowe?

 1. gdy nie dysponuje się dużą przestrzenią,
 2. gdy zamierza się ograniczyć hałas wywoływany przez maszynę (wygłuszenie wału)
 3. gdy wymagana jest precyzja.

Łożyska ślizgowe znajdują przede wszystkim szerokie zastosowanie w dziedzinie motoryzacji (pedały, hamulce itd.). Stosowane są również w maszynach budowlanych, a także we wszelkich urządzeniach wahliwych stosowanych w przemyśle (np. lotniczym, poligraficznym, energetycznym czy spożywczym).

Łożyska toczne

Najczęściej stosową odmianą łożysk są łożyska toczne. Gdzie łożyska toczne znajdują zastosowanie?  Używa się och w układach cechujących się wykorzystaniem rotujących elementów, w których prędkości oraz siły obrotów uznaje się za istotne; pozwalają one na ograniczenie w zakresie tarcia. W rezultacie ograniczone zostają takie parametry jak: hałas, temperatura czy ścieranie danej powierzchni.

Łożysk toczne stosowane są ponadto w sytuacjach, gdy w grę wchodzą obciążenia promieniowe. Dobrze radzą sobie również z obciążeniami osiowymi, choć w niedużym nasileniu. Bez nich nie działałyby samochody, maszyny rolnicze, taśmociągi ani wiele spośród maszyn budowlanych.

Jakie mamy rodzaje łożysk tocznych? Jest to najczęściej klasyfikacja opierająca się o odmianę elementów tocznych. W istocie mamy tu również do czynienia z podziałem z uwzględnieniem ich zastosowania.

Łożyska toczne podzielić możemy na:

 1. łożyska stożkowe,
 2. łożyska kulkowe,
 3. łożyska baryłkowe,
 4. łożyska walcowe,
 5. łożysk igiełkowe.

Z uwagi na największą popularność oraz wszechstronność zastosowania skupimy się na łożyskach kulkowych.

W przypadku łożysk kulkowych elementami tocznymi są – bez zaskoczenia – kulki. Łożysko kulkowe pozwala na obrót jednej bądź dwóch części; obrót następuje względem swojej osi. Jak już wspomniano, ta odmiana łożysk cechuje się solidnością, a także uniwersalnością.

W ramach łożysk kulowych wyróżnia się dwa główne podziały tj.:

 1. jedno- i dwurzędowe,
 2. skośne, wahliwe, zwykłe oraz wzdłużne.

Różnią się one od siebie np. odpornością na temperaturę, dostępnością czy ceną; ich dokładną charakterystykę z przyjemnością przedstawią Państwu nasi doradcy ASERTO.

Łożyska kulkowe znajdują zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu: produkcji statków, motoryzacji (np. silnikach, skrzyniach biegów), a także w urządzeniach AGD i RTV czy tych o charakterze medycznym.

Szeroki wybór łożysk kulowych znajdziesz w naszym sklepie